среда, 1. април 2020.

8. разред ТИТ 02.04.2020.


ОСМИ РАЗРЕД
Техничко и информатичко образовање за осми разред
02.04.2020.године  четвртак (пети и шести час у времену од 13 до 15 часова)
Наставна јединица:
Радиотехника и телевизија
Радио пријемник
Пренос електромагнетних таласа могућ је само ако имају високу фреквенцију. Човек може чути звук чија је фреквенција између 20 Hz и 20 кHz (чујни опсег). Ово су таласи ниске фреквенције и као такви не могу се преносити на даљину.
Зато се као носећи користи високофреквентни сигнал. Спајање носећег сигнала и сигнала ниске фреквенције зове се модулација. Модулација може бити: фреквентна и амплитудна.
Уређај који звук претвара у електричну струју назива се микрофон.
Вибрирање мембране микрофона  производи слабу електричну струју ниске фреквенције.
Овај сигнал се појачава у НФ појачивачу, затим се утискује у носећи високофреквентни сигнал (модулација), још једном појачава у ВФ појачивачу и одводи на предајну антену где се претвара у електромагнетне радио таласе.  
    

Врсте сигнала и модулације


Када се антена нађе у променљивом електромагнетном пољу радио таласа у њој се индукује слаба наизменична струја. Овај сигнал се најпре појачава у ВФ појачивачу, затим се одваја од носећег сигнала - демодулација, како би се одвојио од носећег високофреквентног сигнала и добио нискофреквентни сигнал (музика, глас спикера и сл.).
Тај нискофреквентни сигнал НФ, одводи се на звучнике.
Осцилаторно коло
  
Телевизија
Телевизија представља систем који служи за пренос живих слика на мање или веће удаљености помоћу електромагнетних таласа.
Телевизијски пренос се остварује  у неколико фаза техничке реализације и при томе се користи ТВ предајник и ТВ пријемник.
 ТВ предајник ради тако да се прво  слика у видео камери претвара у електричне импулсе,  који се зову видео сигнали.

Потом се видео сигнали у електронским уређајима појачавају, а затим се модулирају у носеће високофреквентне осцилације, слично као у радио техници.
У антени ТВ предајника  модулиране високофреквентне осцилације се претварају у електромагнетне таласе који брзином светлости доспевају  до   антена ТВ пријемника.
Таласи у антени ТВ пријемника индукују модулиране високофреквентне  осцилације, које се доводе у ТВ пријемник.

У ТВ пријемнику се изврши демодулација осцилација и, видео -  сигнали се доводе до екрана, који се  електронским путем претварају на екрану у велики број светлих тачака мањег или већег интензитета. Они образују слику која је снимљена у камери. Тонски сигнал  се емитује уређајем одашиљач, али усклађено са сликом.

ТВ пријемник
Високофреквентне осцилације индуковане у ТВ антени садрже видео и тонски сигнал.  Ти сигнали се преко антенског кабла прво појачавају, а затим се видео компонента издваја од тонске. Нискофреквентни тонски сигнали се по демодулацији појачавају и одводе у звучник, а видео сигнали се по демодулацији појачавају и доводе у најважнији део ТВ- кинескоп тј. катодну цев.
Кинескоп је стаклени балон из којег је извучен ваздух чија је предња страна премазана луминисцентним материјалом и зове се екран. У грло кинескопа је  смештена катода, управљачка електрода и убрзавајућа електрода, са спољашње стране се налазе електромагнетни намотаји. Катода кинескопа  избацује узак сноп електрона према екрану, а на тој тачки екрана  у коју падне  сноп електрона засветли луминисцентни материјал и то утолико више уколико је  сноп електрона јачи. Убрзавајућа  електрода даје електронима велико убрзање, а управљачка електрода  пропушта одговарајућу количину електрона  и то  у зависности од величине негативног напона на њој. Електронски сноп се помера по хоризонталним редовима екрана кинескопа наниже, при чему се густина електрона мења у складу са променама светлости појединих тачака на слици која се преноси и на екрану се појављују светле тачке са различитим интензитетом осветљености.


           
Принцип рада ТВ у боји се заснива тако да се све боје и њихове нијансе могу добити  мешањем светлости из три извора са три различите боје: црвене, зелене, плаве. Камера садржи три  електронске  цеви или три интегрисана кола. Од којих сваки реагује  на једну од три основне боје. Светлост улази у камеру, када прође кроз објектив, разлаже се помоћу специјалних огледала на три основне боје од којих се свака води на по једну електронску цев и у њима се светлост претвара у електричне импулсе тј. видео-сигнале за одређену боју. Видео сигнал за сваку боју се доводи до предајника и модулира се на носећи високофреквентни електромагнетни талас.
У ТВ пријемнику се демодулацијом носеће фреквенције добију три одвојена сигнала, катодна цев има три катоде које исијавају три електронска снопа, а екран је издељен на много малих поља од фосфоресцентних материјала од којих је свака осетљива на само на једну боју. Видео –сигнали три боје доводе се до кинескопа где сваки утиче на по један од електронских снопова, а сваки сноп пада  на поље одговарајуће боје које због тога светлуца промењивим интензитетом. У оку се светлост из разнобојних светлуцавих тачака стапа и у зависности од јачине светлуцања појединих тачака проузрокује утисак одређених боја.

 ТВ антена
У антени се под утицајем електромагнетних таласа индукују модулиране високофреквентне осцилације које се доводе у ТВ пријемник. Најважнији елемент антене је дипол. Иза дипола се налази рефлектор, а испред дипола се налази детектор. Квалитет пријема слике зависи од дужине, броја и распореда ових елемената. Антене се разликују по облику, распореду и величини појединих елемената. Антена се поставља на највиши део крова, даље од проводника  јаке струје, металних цеви. Важно је да антена буде окренута према предајнику.



Рад на часу:
Дати текст преписати у свесци и нацртати цртеж осцилаторног кола достављен у материјалу

Најављујем наставну јединицу за следећи час:
Телекомуникације и аудиовизуелна средства: мобилна телефонија, ГПС системи, интернет и кабловска телевизија

Домаћи задатак:


Преписати у свесци садржај часа из материјала, нацртати цртеж осцилаторног кола достављен у материјалу, сликати и проследити наставнику на Гугл учионицу.


Нема коментара:

Постави коментар